Ayurveda
Ayurveda je sustav tradicionalne indijske medicine, jedan od najstarijih holističkih zdravstvenih modaliteta osmišljen za obnavljanje ravnoteže uma i tijela, liječenje i prevenciju bolesti. To je individualizirani pristup zdravlju koji uzima u obzir fizičku konstituciju, emocionalnu prirodu, način života i duhovni pogled svake osobe.
Riječ Ayurveda prevodi se kao “znanje o životu”, nudeći mudrost koja nas vodi da živimo zdraviji, živahniji, ispunjeniji život i ostvarimo puni ljudski potencijal.
Ayurveda čvrsto vjeruje da nismo odvojeni već biološki povezani s prirodom. Sve u svemiru sastoji se od pet osnovnih elemenata – zemlje, vatre, vode, zraka i etera – uključujući naša tijela, umove, emocije i osobnosti.
Drevni sustav zatim grupira pet elemenata u tri osnovna tipa vladajućih principa poznatih kao tri doše: Vata (zrak i eter), Pitta (vatra i voda) i Kapha (voda i zemlja).
Smatraju se trima biološkim energijama koje upravljaju svime što postoji, uključujući sve fiziološke funkcije i mentalne procese.
Svatko od nas ima svoju jedinstvenu konstituciju ove tri energije, koja određuje našu jedinstvenu mješavinu fizičkih, emocionalnih i mentalnih karakteristika, kao i opće sklonosti i nesklonosti.
Također svakom živom biću pruža individualni program za optimalno zdravlje i osobno ispunjenje.
VATA
energija cirkulacije
Ayurvedska medicina je oduvijek imala vrlo temeljito razumijevanje ljudskog tijela i njegovih zamršenih funkcija. Prije više tisuća godina, Ayurveda je proglasila da se glavni uzrok lošeg zdravlja nalazi u crijevima. Stari iscjelitelji smatrali su debelo crijevo iznimno važnim dijelom tijela zbog njegove vitalne uloge. To uključuje sintezu i apsorpciju određenih esencijalnih hranjivih tvari za živčani sustav i eliminaciju otpadnih tvari.
Kad razmislite o tome, bez unutarnjeg kretanja (Vata) tekućina, otpada i hranjivih tvari, tijelo bi bilo mrtvo.
Vata se prevodi kao “element zraka” ili pokret i kao takav prisutan je u cijelom tijelu. Zamislite tijelo kao mrežu različitih kanala, cijevi ili žila kroz koje transportira hranu, zrak, vodu, krv, limfu i otpad.
Živčani sustav, krvožilni sustav, limfni sustav, probavni trakt, bronhi i pluća, žučni kanali, hormonski putevi i stanični kanali su svi dio ove enormno složene mreže koja se održava kretanjem i snagom Vate.
Smanjeno ili prekomjerno kretanje u tijelu ga čini bolesnim, dok ga uravnoteženo kretanje održava zdravim i jakim. Dakle, lako možete zamisliti da se najčešći simptomi “bolesti”, kao što su bol, nervoza ili umor, prirodno javljaju kada takvi pokreti postanu nelagodni ili teški. Ako je Vata (pokret) pretjeran, može doći do hiperaktivnosti i hipertenzije; ako se Vata uspori i zaustavi, može doći do zatvora ili začepljenja žučnih kanala.
Zagušenje koronarnih arterija, stijenki krvnih žila, limfnih čvorova, mokraćnih kanala, prostate, maternice, sinusa, štitnjače i drugih dijelova tijela rezultat je poremećene Vata aktivnosti. Blokirani protok Vate odgovoran je za stotine bolesti koje konvencionalna medicina pokušava liječiti lijekovima ne pridajući dužnu pozornost onome što uzrokuje zagušenje.
Vata, koja je jedna od tri glavne sile ili energije (doše) koje kontroliraju sve funkcije u tijelu, posebno je i najizravnije zadužena za pravilnu aktivnost crijeva.
Vatino primarno sjedište je u debelom crijevu. Ako je debelo crijevo čisto od prepreka, Vata je sposobna obavljati svoje važne aktivnosti u ostatku tijela. To jamči da svi sustavi funkcioniraju na najbolji mogući način. S druge strane, nakupljanje fekalne tvari i stvrdnutih neprobavljenih slojeva sluzi (AMA) u debelom crijevu drastično usporava Vatine eliminacijske funkcije u debelom crijevu, ali i u ostatku tijela.
Slično, nakupljanje žučnih kamenaca u jetri i žučnom mjehuru ometa Vatin transport žuči i na taj način ometa AGNI, probavnu vatru. Kongestije u oba ova važna dijela tijela izravno i neizravno povećavaju zadržavanje štetnih tvari u crijevnom traktu. Posljedično, zdrave stanice koje čine crijevni trakt, više nemaju dovoljno “prostora” za disanje. Odsječeni od svog sustava za održavanje života, mnogi od njih jednostavno odumiru i zamijenjeni su ostacima otrovne, neprobavljene hrane.
Dinamička sila Pitte
energija transformacije
Tankim crijevom uglavnom upravlja energija Pitte – druga tjelesna doša ili energija.
Pitta kontrolira AGNI (probavnu vatru), a time i probavu i metabolizam. Pitta osigurava da se hrana pravilno probavi, apsorbira i pretvori u osnovne građevne spojeve potrebne za rast novih stanica i tkiva.
Jednom kada se Pitta doša poremeti u svom glavnom sjedištu gdje su žučni mjehur i gušterača spojeni s dvanaesnikom, svi metabolički procesi u tijelu su naknadno poremećeni. Posljedično, asimilacija i metabolizam hranjivih tvari i nutrijenata postaju nedostatni, a tijelo trpi posljedice pothranjenosti, čak i ako osoba dobro jede. Prekomjerna tjelesna težina također ukazuje da je tijelo doseglo ovu fazu crijevne disfunkcije.
Ako Vata nastavi djelovati u obrnutom načinu, crijevni toksini i otpadni fragmenti, kao i dijelovi Pitte koje oslobađa žučni mjehur i enzimi koje oslobađa gušterača, guraju se dalje prema želucu. Kontinuirano smanjena dostupnost Pitte i probavnih enzima može dovesti do pretilosti.
Kapha—kohezija, struktura i izdržljivost
Treća glavna sila koja kontrolira ljudsko tijelo je Kapha. Kapha označava koheziju, strukturu, izdržljivost i snagu.
Njezino glavno sjedište je u trbuhu i prsima. Kapha kontrolira probavne sokove i formira vezivno tkivo (intersticijska tekućina koja okružuje stanice), mišiće, masnoću, kosti i tetive. Također podmazuje zglobove, stvara sluznicu u ustima, grlu, plućima, želucu i crijevima te drži tijelo zajedno.
Bez kohezivnih svojstava Kaphe, tijelo bi bilo skup nepovezanih stanica rasutih po tlu.
Kapha se pogoršava kada obrnuti pokret Vata sile dosegne pilorični sfinkter – ventil koji povezuje želudac s dvanaesnikom. Refluks žuči iz žučnog mjehura, kao i toksini i mikrobi iz crijeva, a u nekim rijetkim slučajevima, čak i izmet, mogu proširiti zidove dvanaesnika i progurati se kroz pilorični sfinkter u želudac. Ponekad to može izazvati grčeve stezanja i bol. Zadržana žuč i AMA (neprobavljeni slojevi sluzi) mogu uzrokovati brojne želučane poremećaje. Problemi s želucem mogu varirati ovisno o različitim toksinima i mikrobima koji su uključeni.
Mogu biti prisutni i drugi otežavajući čimbenici, poput stresa. Naravno, vrste i količine hrane koja se konzumira također utječu na simptome i težinu poremećaja. U većini ovih stanja, želudac reagira lučenjem velikih količina sluzi kako bi zaštitio svoje stijenke i krv od dotoka ovih nadražujućih tvari. Sluznica je jedno od najučinkovitijih tjelesnih sredstava za apsorpciju i “probavu” AME.
Ako se situacija nastavi, sluznica želuca može se mjestimično ozlijediti i dehidrirati, izlažući je razornom djelovanju klorovodične kiseline. Želučane stanice počinju apsorbirati otrovne vodikove ione. To pak povećava unutarnju kiselost stanica, remeti njihove metaboličke procese i pokreće upalne odgovore. To je poznato kao akutni gastritis, koji može postati kroničan i dovesti do peptičkih ulkusa i rasta kancerogenih tumora. Poremećaj Kaphe u ovom dijelu tijela može uvelike potkopati psihološku ravnotežu i sreću. Obično je popraćeno “čudnim” osjećajem u crijevima te osjećajima nesigurnosti i nervoze.